Latest posts

Dlaczego warto sprawdzić wersję wyświetlacza iPhone?

Wyświetlacze są jednym z najważniejszych elementów naszych urządzeń elektronicznych, a ich jakość i kompatybilność mają kluczowe znaczenie dla naszego komfortu użytkowania. W przypadku urządzeń takich jak Apple iPhone, wyświetlacze są produkowane przez różne firmy, takie jak Toshiba, LG czy Sharp. Każda z nich ma nieznaczne różnice w kalibracji dotyku, dlatego ważne jest, aby sprawdzić wersję wyświetlacza, szczególnie w przypadku konieczności jego wymiany.

Płyta główna urządzenia jest zaprogramowana pod konkretne wyświetlacze, dlatego istnieje potrzeba zachowania kompatybilności między nimi. Kupując oryginalny moduł wyświetlacza, należy zwrócić uwagę na to, jaka wersja była fabrycznie montowana w naszym telefonie. W ten sposób unikniemy potencjalnych problemów związanych z brakiem kompatybilności.

Ile jest wersji wyświetlaczy?

W przypadku ekranów typu TFT stosowanych w urządzeniach Apple, wyróżniamy ekrany produkowane przez trzy firmy: Toshiba, LG i Sharp. Niektóre wersje wyświetlaczy są ze sobą kompatybilne, podczas gdy inne nie. W naszym przypadku oferujemy dwa rodzaje wyświetlaczy: C11 (Toshiba) oraz DTP (LG). W ten sposób ułatwiamy wybór naszym klientom, ponieważ szansa na brak kompatybilności między wyświetlaczem Toshiba a Sharp wynosi mniej niż 5%.

Poniżej przedstawiamy przykładowe oznaczenia wyświetlaczy od każdej z wymienionych firm:

Toshiba:
C11, F7, FVQ

LG:
DTP, C3F

Sharp:
DKN, C0N, GSY, DKH, C01

Czym się objawia brak kompatybilności?

Najczęstszymi problemami związanymi z brakiem kompatybilności są kwestie dotyczące działania ekranu dotykowego. Mogą się one różnić w zależności od rodzaju ekranu i jego wersji. Często spotyka się przypadki, gdy na górnej lub dolnej połowie ekranu brakuje reakcji na dotyk lub działa on tylko w pewnym małym obszarze. Innym problemem może być gorsza reakcja na dotyk, gdzie gesty są rozpoznawane z opóźnieniem lub nieprawidłowo. Istnieje także zjawisko tzw. "ghost touch", kiedy ekran rejestruje dotyk bez naszej ingerencji, co może prowadzić do niekontrolowanych akcji.

Ważne jest, aby pamiętać, że tego typu problemy mogą pojawić się po pewnym czasie od podłączenia nowego wyświetlacza. Dlatego niezwykle istotne jest, aby dokładnie przetestować ekran przed jego zamontowaniem. W przypadku ekranów dotykowych warto zwracać szczególną uwagę na jakość i dokładność działania, ponieważ nieprawidłowo działający ekran może negatywnie wpływać na nasze codzienne użytkowanie urządzenia.

Podsumowując, sprawdzenie wersji wyświetlacza przed wymianą lub zakupem może pomóc uniknąć problemów związanych z brakiem kompatybilności. Pamiętajmy o staranności i dokładnym przetestowaniu ekranu, aby zapewnić sobie optymalne doświadczenie użytkowania naszych urządzeń.

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia problemów?

Ekran Toshiba - Ekran Sharp ~5%
Ekran Sharp - Ekran Toshiba ~5%
Ekran Toshiba / Sharp - Ekran LG ~50-60%
Ekran LG - Ekran Toshiba ~10%

Jak sprawdzić wersję wyświetlacza?

W przypadku iPhone używających ekranów TFT, takich jak iPhone 7+, 8+, XR, 11, wersję wyświetlacza można sprawdzić na kilka sposobów.

Sposób nr.1 - Program 3UTools

Tym sposobem możemy sprawdzić jaka wersja ekranu była fabrycznie przypisana do płyty głównej. Warunkiem koniecznym jest, żeby nasz obecny ekran był na tyle sprawny, żeby się dało na nim kliknąć "Zaufaj". Program należy pobrać ze strony http://www.3u.com/, a następnie zainstalować na komputerze. Po zainstalowaniu oprogramowania uruchamiamy je i podłączamy telefon do komputera kablem USB-Lightning. Na telefonie pojawi się komunikat "czy zaufać temu komputerowi?" - kliknij "Zaufaj". W okienku programu pokażą się podstawowe dane o telefonie, kliknij opcję "view verification report", a następnie "authorize to view". Po chwili pojawią się szczegółowe dane o telefonie, odnajdź wiersz zatytułowany "screen serial number" i odczytaj 3 pierwsze znaki tego numeru - będzie to wersja twojego wyświetlacza. Sprawdź, którą wersję masz w rozpisce kodów na dole.

Sposób nr.2 - Numer seryjny na tyle wyświetlacza

W przypadku modeli iPhone 7+ i 8+, numer seryjny jest grawerowany na tylnej blaszce, w XR/11 numer już jest pod blaszką. Możemy odczytać ten numer seryjny, a trzy pierwsze znaki będą oznaczały wersję wyświetlacza, pod warunkiem, że ekran, który sprawdzamy, jest ekranem fabrycznym przypisanym do tego telefonu i nie był wcześniej zmieniany. Sprawdź, którą wersję masz w rozpisce kodów na dole.

Sposób nr.3 - kod QR

Wersję wyświetlacza można również rozpoznać na podstawie kodu QR, który znajduje się na wtyczce od wyświetlacza podłączanej do płyty głównej.

Jeśli kod QR jest w kształcie prostokąta, oznacza to wersję C11.

Jeśli kod QR jest w kształcie kwadratu, oznacza to wersję DTP.Co z innymi modelami iPhone?

W przypadku wyższych modeli, takich jak X, XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, sprawa już nie jest taka prosta. Owszem, wersje wyświetlaczy również występują, jednak w żaden sposób nie da się ich odróżnić. Ekran nie ma żadnych fizycznych oznak, po których moglibyśmy stwierdzić, jaką ma wersję.

Znacznie to utrudnia serwisowanie tych modeli, ponieważ nie ma innego sposobu na sprawdzenie, czy ekran jest kompatybilny, jak po prostu podłączyć go do płyty głównej i testować. Oczywiście mówimy tu tylko o oryginalnych ekranach, ponieważ w zamiennikach nie ma rozróżnienia na wersję i każdy tego typu wyświetlacz będzie działał.

Istnieje teoria, że wersję wyświetlacza wyznacza ilość znaków na kontrolerze dotyku (4 lub 6 znaków), ale podczas wielokrotnych testów obaliliśmy tę teorię, i nie ma to wpływu na kompatybilność ekranu.

Czy ekrany zamienne mają wersje?

Nie, w przypadku zamienników wersja ekranu nie ma żadnego znaczenia, ekrany tego typu są znacznie uboższe w elektronikę, przez co nie powodują żadnych problemów z kompatybilnością. Problem ten dotyczy tylko wyświetlaczy oryginalnych typu demontaż, rfb, refabrykowany.

Rozpiska kodów / możliwych oznaczeń:

Wersja C11 producent Toshiba / Sharp:

C11
DKH
COV
F7C
FVQ
DHK
C01

Wersja DTP producent LG:

DTP
C3F

Posted in: KATEMEDIA

Leave a comment

  • Zarejestruj się

Rejestracja

Posiadasz konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło